Jedná se o moderní metodu založenou na vyšetření aktuálního stavu srdeční koherence a variability srdečního rytmu (Heart rate variability - HRV) klienta. Toto vyšetření je základem pro následná doporučení terapeutických či preventivních postupů.
Metoda byla původně vyvíjena pro armádu Spojených států, jako účinný nástroj rychlé a efektivní regenerace psychických i fyzických sil vojáků v zátěžových situacích. Později byla rozvinuta a ověřena týmem odborníků v kalifornském Heartmath Institute a dále rozšířena do řady zemí. Je používána k diagnostickým, terapeutickým i rozvojovým účelům.
Srdeční koherence je stav, při kterém dochází k souladu mezi srdcem, mozkem a autonomním nervovým systémem (ANS).
V tomto stavu probíhají pozitivní změny na úrovni mentální, hormonální, emoční a fyzické. Na rozdíl od většiny relaxačních metod dochází ve stavu koherence nejen k uvolnění, ale především k revitalizaci celého organizmu. Neplýtváme energií, protože části našeho organizmu jsou vnitřně synchronizované.
Na základě spektrální analýzy HRV můžeme dále určit funkci ANS a získat tak objektivní informace o aktuálním poměru zátěže a odpočinku, jako základ pro další preventivní či terapeutické postupy umožňující hledání správného poměru mezi intenzitou a objemem zátěže a kvalitní revitalizací organizmu.
Koherence zvyšuje schopnost připravit se na, zotavit se z a dobře se přizpůsobit při stresu nebo traumatu. Pokud jsme pružní, můžeme nejen rychleji regenerovat po náročné situaci, ale také neutralizovat nebo zabránit některým probíhajícím procesům opotřebení organismu.
Stav koherence i HRV jsou objektivně dobře měřitelné pomocí biofeedback metod a můžeme tak nejen přímo sledovat, jak lze ovládat vlastní fyziologické procesy, ale naučit se také efektivnímu způsobu, jak zvládnout stres a pracovat s ním ke svému prospěchu.
Pomocí biofeedback monitorování je možné zjistit své zatížení stresem a míru obnovy sil, vyhodnotit stresory, které nás provázejí každodenním životem a naučit se nové způsoby, jak stresu předcházet a zvládat ho.
Individuální trénink může být použit jak v klidném prostředí, tak především v reálném životě.
Použití metody:
- při stresu, únavě a depresích
- při vyčerpání a syndromu vyhoření
- při úzkosti, strachu a panických atakách
- při vysokém krevním tlaku, srdeční arytmii
- při neschopnosti uvolnit se, odpočívat a poruchách spánku
- při psychosomatických potížích (např. bolesti zad, hlavy, zažívací obtíže..)
- při metabolických potížích a problémech s imunitním systémem
- při úrazech, onemocněních a jinak těžkých stavech
- při dysbalancích hormonálního systému
- jako ukazatel míry stresu a odpočinku organizmu
- jako způsob zvládání stresových situací
- jako účinný způsob osobního růstu